Bitcoin madenciliği, Arjantin’de adeta patlama yaşıyor

Son yıllarda ağır bir ekonomik kriz geçiren ve yönetiminde birçok değişiklik olan Arjatin'de devlet destekli elektrik kullanımı sayesinde kripto para madenciliğinde de adeta patlama yaşanıyor.

Bitcoin madenciliği, Arjantin’de adeta patlama yaşıyor

Daimi bir döngü halinde ekonomik kriz yaşanması, ülke para biriminin devalüe olması, hiper-enflasyon ve son olarak pandeminin tesirlerinin her şeyi daha kötü yapması derken Arjantin’de kripto paralar her geçen gün daha çok konuşuluyor. 1 Bitcoin 5.9 milyon peso Bloomberg’in haberine göre hükumetin AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI doları alımına kontrol getirmesi ve sınırlandırması da, dijital paralara olan alakayı artırırken, peso dışında kalan varlıklara sanki hücum var. Bu alaka neticeninde bir gün evvel (pazar) bakımından resmi olmayan piyasalarda bir Bitcoin ücreti 5.9 milyon peso’ya yükselirken, regüle borsalarda ise bu rakam 3.4 milyon peso’ydu. Elektrik ücretlerinin ucuzluğu en büyük etken Arjantin, tabii gaz ve petrol gibi enerji kaynaklarını üreten değil, ithal eden bir ülke. Buna karşın bir hanenin ödediği elektrik faturası aylık vasati gelirim en fazla yüzde 2 ilâ 3’üne eşit geliyor.

Bu da Şili, Kolombiya ve Brezilya gibi diğer Güney Amerika ülkelerinden çok daha ucuz bir ücret. Elektrikte devlet desteği de ön tasarıya çıkıyor. “Şu anda madenci gelirleri çok yüksek” Buenos Aires’te kripto para madenciliği yapan Nicolas Bourbon’a göre, Bitcoin’deki büyük düzeltmeye karşın elektrik giderleri çok rahat şekilde ödenebiliyor: “Bitcoin’in büyük fiyat düzeltmesine karşın, madenciliği evinden yapan biri dahi elektrik faturasını rahatça ödeyebilir. Gelecek fatura, kazanılan rakamın çok altında. Zira kazanılan kripto para, dünya piyasalarının ücretine satılıyor ancak elektrik ise devlet desteğiyle ödeniyor. Şu anda madenci gelirleri çok yüksek” Beynelmilel şirketler de ‘madeni’ gördü Arjantin’deki bu ucuzluğu ve fırsatı beynelmilel şirketler de fark etmiş vaziyette. Kanadalı madencilik firması Bitfarms Ltd. geçen ay resmen yaptığı izahta; tabii gaz ile elektrik elde eden, Güney Amerika’nın en büyük Bitcoin madencilik tesisiyle anlaşmaya varıldığını duyurdu. Santralden 210 megawatt’lık bir güç ele geçirilecek. Kanadalı şirket, saatlik kilowatt başına 0.02 dolar ödeyecek. Devlet ağına bağlı olmayan güç santrallerinden ele geçirilen elektrik için ise 0.06 dolar başka bir deyişle bu fiyatın 3 katı ödeniyor.