Bitcoin İlk Kez 50.000 Doları Gördü! Madenciler ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün hayatında ilk kez 50.000 dolarlık önemli seviyeyi gördü. Yazının yayına hazırlandığı sırada…

Bitcoin İlk Kez 50.000 Doları Gördü! Madenciler ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Öncü kripto para birimi Bitcoin bugün hayatında ilk sefer 50.000 dolarlık ehemmiyetli düzeyi gördü. Yazının yayına hazırlandığı sırada 48.800 dolar düzeyine gerilemiş olsa da Bitcoin (BTC) için 50.000 doların görülmüş olması büyük bir gelişme! Bitcoin Rallisi Evvela BTC 20.000 dolarlık daha önceki rekorunu kırdıktan sonra kimi isimler rallinin bittiğini düşündü. ancak BTC rallisi hız kesmeden 42.000 dolara kadar devam etti. Bu noktadan sonra başlayan düzeltme yeniden rallinin bittiği ve boğaların kontrolü kaybettiği şeklinde açıklandı. Bitcoin bugün yaptığı hamle ile ise rallinin daha bitmediğini ve hala çok kuvvetli olduğunu ispat etmiş oldu. Bu noktada bazı yatırımcıların karlarını alıp çıkarken bazı yatırımcıların Bitcoin biriktirmeye ve düşüş dönemlerini satın alma fırsatı olarak değerlendirmeye devam ettikleri görülüyor. Bununla beraber madencilerin de Bitcoin satışlarında azalma olduğu görülüyor.

Madenciler ve Yatırımcılar Glassnode’dan ele geçirilen verilere göre BTC madencileri satış yapmak yerine birikim yapmayı seçenek ediyor. Aslında Ocak ayındaki yükselişler esnasında madencilerin yaptığı satışlar artmıştı. Ancak Şubat ayında satışların durduğu dile getiriliyor. Glassnode’un izahlarına göre madencilerin satışları durdurmasının arkasında iki neden bulunuyor olabilir: Ya madenciler fiyatlarını çoktan çıkarttı ve biriktirmeye başladı veyahut Tesla’nın hamlesi madencileri birikim yapmaya itti. Buna ek olarak içlerinde büyük yatırımcıların da bulunduğu bir takım BTC sahiplerinin satış yaptığı ancak buna karşın Bitcoin ücretinin yükselmeye devam etmesinin müessesesel yatırımlara bağlı olduğu düşünülüyor. Ancak hala uzun vadeli BTC yatırımcıları çoğunlukta bulunuyor ve bilhassa müesseselerin bu noktada ön tasarıya çıktığı düşünülüyor. Diğer taraftan popüler isimlerin büyük çoğunluğu sene bitmeden BTC’nin 100.000 dolar olacağını ve hem de daha üst düzeylerin de olası olduğunu ifade ediyor.