Bitcoin ETF’leri, Miami Konferansı ve Düzeltme: BTC’yi Bu Ay Ne Bekliyor?

Kripto para birimleri için Haziran ayı iyi başlamış gibi görünüyor. Mayıs ayının ortasından itibaren başlayan ve hemen hemen…

Bitcoin ETF’leri, Miami Konferansı ve Düzeltme: BTC’yi Bu Ay Ne Bekliyor?

Kripto para birimleri için Haziran ayı iyi başlamış gibi görünüyor. Mayıs ayının ortasından itibaren başlayan ve hemen hemen sonuna kadar devam eden düşüşler sonrasında Haziran yükseliş grafikleri ile başladı ve sakin bir şekilde ehemmiyetli düzeylerin üzeri görülüyor gibi görünüyor. Bitcoin Ücreti ve ETF’ler AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta WisdonTree’nin Bitcoin ETF uygulamasına ait bir karar vermeyi ertelemeyi seçti. Nisan ayı sonlarında SEC, VanEck’in Bitcoin ETF müracaatıyla alakalı kararını da en erken Haziran ayına kadar ertelediğini duyurmuştu.

Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının piyasada pozitif bir tesir yarattığı düşünüldüğünde ETF’ler ile alınacak kararın ertelenmesinin piyasada belirsizliğe neden olduğu dile getirilebilir. Bu sebeple analistler ve yatırımcılar piyasanın istikametini atayabilmek için değişik göstergelere bakıyor. Bunlara ek olarak analistler hem Bitcoin’in hem diğer kripto para birimlerinin şu anda bir ücret sıkışıklığı yaşadığını düşünüyor. Dolayısıyla bu fiyat sıkışıklığının yukarıya istikametli kırılması yeni yüksek düzeylerin görülmesini sağlayabilir. Miami Bitcoin Konferansının Etkisi Bir takım isimler Perşembe günü Miami’de başlayacak olan ve yüz yüze gerçekleşecek Bitcoin 2021 konferansının fiyatlar üzerinde pozitif tesir yaratacağını düşünüyor. Yapılan izahlara göre bu vaziyet, kripto fiyatlarının çoğunlukla konferans esnasında veya hemen sonrasında arttığına değin ispat etmemiş bir kuram olan CoinDesk “Consensus Effect”e benzer bir vaziyet olarak nitelendiriliyor.

Quantum Economics’in CEO’su Mati Greenspan ise buna “Miami Etkisi” diyor ve “Fikir şu ki, birkaç bin kişinin bir araya gelmesi ağ oluşturmayı, fikirleri paylaşmayı ve anlaşmaları kapatmayı hızlandırıyor, sektördeki taban büyümesi için bir nimet olabilir” sözlerini kullanıyor. Bitcoin’in Büyük Düzeltmesi Geçen ay süresince, Bitcoin takriben %35 ile üçüncü en kötü aylık kaybını yaşadı ve yatırımcıların tamamiyle vazgeçip geçmediği ehemmiyetli bir konu haline geldi. Ancak Salı günü yayınlanan bir haber bülteninde İsviçre merkezli varlık yöneticisi 21Shares, geçen ayki düzeltmenin 2012 ve 2018’de tarihin en dikkate değer ayı piyasalarından bazılarından biraz daha iyi performans gösterdiğini ifade etti. Bunlara ek olarak analistlere göre temel göstergelerde iyileşmeler yaşanıyor ve bu da satış baskısının bu ay azalabileceğini gösteriyor.