Bitcoin Düşüşünün Arkasında Hangi Nedenler Var? BTC Düşüşü Sürecek Mi?

Geride bırakmaya hazırlandığımız hafta Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için oldukça zor geçti. 20 Şubat’tan bu…

Bitcoin Düşüşünün Arkasında Hangi Nedenler Var? BTC Düşüşü Sürecek Mi?

Geride bırakmaya hazırlandığımız hafta Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için oldukça zor geçti. 20 Şubat’tan bu yana büyük kripto paralar düşüş eğilimi gösterdikçe toplam kapitalizasyon takriben 360 milyar dolar düştü.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin’in ücreti tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden bu yana takriben 13.000 dolar düştü. Bitcoin 21 Şubat’ta 58.300 dolar ile yeni bir rekora imzaladı ve ücret sonrasındaki düşüş grafiği ile büyük değer kaybetti. Peki, BTC neden değer kaybediyor? Öncelikle Bitcoin parabolik bir yükseliş grafiği çiziyordu ve bir noktada düşüşün kaçınılmaz olduğu düşünülüyordu. Ayrı olarak yatırımcıların bir noktada kar toplamaya başlayacağı ve bunun da bir geri çekilmeyi beraberinde getireceği biliniyordu.

Dolayısıyla BTC’deki düşüş uzmanlar tarafından oldukça natürel ve piyasa için sıhhatli bir vaziyet olarak karşılandı. Buna ek olarak 2021 seneninde yaşanan boğa koşusunda ciddi bir düzeltmenin olmamış olması da bu düşüşün normal olduğunu gösteriyor. Teşvik Paketi Oylaması AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin yeni bir teşvik paketini uygulamaya koyup koymayacağının oylaması da bilhassa bugünkü düşüşleri etkilemiş olabilir.

Bugün genel olarak tüm piyasalardaki görünüme bakıldığında altın ve pay senetleri de dahil olmak üzere dolar karşısında değer kaybı yaşandığı görülüyor. Dolayısıyla yeniden bu ortamda BTC’nin değer kaybı yaşaması normal olarak değerlendiriliyor. Analistlerin büyük çoğunluğu 1 Mart itibari ile piyasanın toparlanacağını dile getirse de kimi isimler düşüşün bir müddet daha sürebileceği ile ilgili uyarıyor. Kaldıraçlı İşlemler BTC’deki Düşüşün bir başka sebebinin ise kaldıraçlı işlemlerden kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor. Kaldıraçlı işlemler her ne kadar kazanç döneminde 3 kat,5 kat, 10 kat ve hem de daha yüksek oranlarda kazanç vaat etse de düşüş dönemlerinde de aynı oranda kayıp yaşanıyor. Bu sebeple BTC’de kaldıraçlı işlem yapanların düşüş döneminde daha fazla kaybetmemek için satış yapmış olabileceği dile getiriliyor.