Bitcoin dominansı, altcoin’ler yükselirken 7 ayın en düşük seviyesinde

Bugün Ethereum, BitTorrent, TRON, Polkadot ve Holochain gibi kripto para projelerinin fiyatları artarken Bitcoin’in dominansı ise son 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Piyasa hakimiyeti veya piyasa payı olarak da ifade edilebilecek olan dominans, Bitcoin’in piyasa değerinin kripto paraların toplam piyasa değeri içerisindeki payı anlamına geliyor. Bitcoin’in dominansının gerilemesi, paranın altcoin‘lere geçiş yaptığını veya altcoin’lere …

Bitcoin dominansı, altcoin’ler yükselirken 7 ayın en düşük seviyesinde

Bugün Ethereum, BitTorrent, TRON, Polkadot ve Holochain gibi kripto para projelerinin fiyatları artarken Bitcoin’in dominansı ise son 7 ayın en düşük civarına geriledi. Pazar hakimiyeti ya da pazar payı olarak da ifade edilebilecek olan dominans, Bitcoin’in pazar sayısal değerinin kripto paraların toplam pazar sayısal değeri içindeki payı manasına geliyor. Bitcoin’in dominansının gerilemesi, paranın altcoin‘lere geçiş yaptığını ya da altcoin’lere Bitcoin’den daha büyük miktarda para girişi olduğunu gösterir.

Bitcoin’in dominansı, sene başından bu yana düşüş içinde. Son haftalarda pazarda mühim bir altcoin rallisi görüldü ve bu ralli sırasında Bitcoin’in pazar payı düşmeye devam etti. Gelinen noktada bu oran, yüzde 57.84 ile 13 Eylül 2020 tarihinden beri görülmeyen bir düzeye geriledi. Söz hususu oran, bu senenin başında aşağı yukarı yüzde 75’ti. Dominans, bu düzeye inmesine rağmen Bitcoin fiyatında mühim bir düşüş yaşanmadı. Pazar sayısal değeriyle en büyük kripto para bugün 59 bin 400 dolardan prosedür görüyor. Mevcut tablo, Bitcoin’den para çıkışı olduğundan ziyade altcoin’lere Bitcoin’e göre daha çok para girişi olduğuna işaret ediyor.