Bitcoin (BTC) ve Altcoin Yorumları: “Yaşanan Düşüş Sürpriz Değildi”

Bugün 6.1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu son eriyor ve bu durum günler öncesinden BTC fiyatını etkilemeye başladı. BTC,…

Bitcoin (BTC) ve Altcoin Yorumları: “Yaşanan Düşüş Sürpriz Değildi”

Bugün 6.1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu son eriyor ve bu hal günler evvelinden BTC fiyatını etkilemeye başladı. BTC, dün 50.400 dolara kadar gerileyerek yeni bir düşük düzey belirlemiş oldu. Düşüş Sürpriz Değildi Esasında düşüş pek çok yatırımcı için sürpriz olmadı. Çünkü büyük fiyat artışının sonrasında yatırımcılar ve analistler ciddi bir revizyon bekliyordu. Hatta pazarının sıhhatli bir şekilde yükselişine devam etmesi için birtakım analistler 47.000 dolara kadar gerileme olması gerekliliğini düşünüyor. Fakat analistlere göre birtakım göstergeler 50.000 doların kuvvetli bir destek oluşturduğunu ve fiyatın bu düzeyinin altına gerilemeyeceğini gösteriyor. Buna ek olarak elde edilen bilgiler kurumsal ilgi de artış bulunduğunu da gösteriyor. Glassnode kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft, kısa vakit evvelce 51.100 dolar ile 54.000 dolar arasında gerçekleşen düşük fiyat dağılımına bağlı olarak mümkün bir düşüşün altını çizdi.

Perşembe günkü düşüşün sonrasında paylaştığı bir tweet’te Schultze-Kraft, düşüşün beklenmedik bir hal olmadığını ve onun görüşüne göre genel görünümün hala pozitif yönlü bulunduğunu dile getirdi. Analist konuyla alakalı olarak, “Yapısal olarak hiçbir şey değişmedi. Şimdilik uzun vadeli düşüşe işaret eden bir veri noktası görmedim.” sözlerini kullandı. Altcoin’ler BTC’den Etkileniyor Piyasadaki yatırımcılar kazançlarını güvenliğini sağlamak için satış yapsa da altcoin’lerin BTC’den etkilenerek daha çok düşmesi gerçekten kazançların istenildiği gibi korunamamasına sebep oldu. Fakat gene de anında anında bütün kripto para birimleri kırmızı bir grafik çizerken birtakım altcoin’ler artması başardı. Örneğin; Holochain (HOT) ve Balancer (BAL) de sırayla %5,2 ve %6,4 pozitif kazanç kaydetti. Bunlara ek olarak genel kripto para pazar değerinin 1,63 trilyon dolar ve Bitcoin hakimiyetinin %59,5 bulunduğu ifade edilebilir.