Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Önemini Yitiriyor Mu?

Piyasada sıklıkla duyulan Bitcoin hakimiyeti (Bitcoin dominance), lider kripto para biriminin piyasa değerinin tüm kripto para birimi piyasa…

Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Önemini Yitiriyor Mu?

Piyasada sık sık duyulan Bitcoin hakimiyeti (Bitcoin dominance), önder kripto para biriminin pazar değerinin bütün kripto para birimi pazar değerine oranını ölçen bir göstergedir. Bu gösterge çok uzun vakittir altcoin ve Bitcoin fiyat tahminlerinde kullanılıyor. Fakat son haftalarda Bitcoin hakimiyet göstergesi stabil bir çizgide ilerliyor ve analistler bu halde yorumsuz kalıyor. Bitcoin Neden Hakim Kripto? Yıllar evvelce Satoshi Nakamoto, ilk eşler arası dijital nakit sistemini tasarladı ve kripto para birimi endüstrisi doğdu. Bitcoin’in meydana çıkışı, yanında Blockchain adı verdiği devrim niteliğinde dağıtık bir defter teknolojisini de getirdi. Kriptografi ve düşünce birliği mekanizması ile emniyet altına alınan varlık Bitcoin kopyalanamaz, fakat üstüne inşa edildiği teknoloji o vakitdan beri çoğu benzersiz şekilde uyarlandı.

Mesela Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların Blockchain’de  çalışabilmesi amacıyla akıllı sözleşmeleri prosedürlere bağlar. O vakitdan beri Bitcoin ile pazar payı amacıyla rekabet eden binlerce altcoin oluşturuldu. İlk kripto para birimi olan BTC ise ilk atılım avantajından ve marka tanınırlığı, güven, aşinalık ve benimsemede bir ismim önde olma gibi avantajların tesiri ile öncülük yerini her vakit korudu. Bitcoin Hakimiyeti Ne Zaman Önem Kazandı? Genellikle 2017 sonu ve 2018 başında önder kripto para biriminin altcoin’lere karşı hakimiyetini kaybetmesi ve altcoin’lerin ralliye başlaması ile Bitcoin hakimiyet göstergesi mühim bir hal aldı ve 3-4 senedir da mühim bir gösterge olarak kullanılıyordu. BTC Hakimiyeti Artık Önemli Değil Mi? Altcoin’ler hem USD ve hem BTC’ye karşı prosedür gerçekleştirdikleri amacıyla, her vakit Bitcoin‘in meydana getirdiği trendleri ve kalıpları takip etmezler. Analistler bir vakitler BTC hakimiyetini etkili bir şekilde kullanmıştı, fakat yararı azalmaya başladı. Çünkü altcoin tarifi değişik bir hal aldı ve BTC hakimiyeti göstergesi pazardaki yeniliğe ayak uyduramıyor. Hakimiyetin önemini yitirmesinin en iyi örneği ise altcoin’lerin gerektiğince iyi performans sergilediği bir dönemde Bitcoin’in vakit vakit kazançlar konusu ile ilgili geri kalmasına karşın BTC hakimiyetinin hala %60 seviyelerinde seyrettiğinin görülmesidir.