Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Düşmeye Devam Ediyor

Elde edilen verilere göre, Bitcoin piyasa hakimiyeti, çok sayıda uzun vadeli destek seviyesinin altına düşerek 2018’den bu yana…

Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Düşmeye Devam Ediyor

Ele geçirilen verilere göre, Bitcoin piyasa hakimiyeti, çok sayıda uzun vadeli destek düzeyinin altına düşerek 2018’den bu yana en düşük değerine erişti. Bitcoin piyasa hakimiyet oranının, %39,5 düzeyine kadar da geri çekilebileceği dile getiriliyor. Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Bitcoin piyasa hakimiyeti (Bitcoin dominance), Aralık 2020’de %73,63’e eriştiğinden beri aşağı istikametli hareket ediyor. Bitcoin piyasa hakimiyeti o vakitten beri %30 oranında tam bir düşüş yaşadı. Diğer taraftan Bitcoin piyasa hakimiyetindeki düşüş oranı, %53 düzeyinde bir kırılma olduğunda sahiden hızlandı. Önceden bu düzey Ağustos 2018’den beri destek görevi görüyordu.

Şu anda Bitcoin piyasa hakimiyeti, %42 düzeyinde bulunuyor. Bu seviyenin altında ise %39,5 bandında bir destek verdiği dile getiriliyor. Yapılan izahlara göre Bitcoin piyasa hakimiyeti 2018 seneninden bu yana şu an olduğu seviyelere erişmemişti. Bunlara ek olarak analistlere göre Bitcoin piyasa hakimiyeti haftalık vakit çerçevesindeki teknik göstergeler hala düşüş gösteriyor. Bu yüzden Bitcoin dominance’ın bir müddet daha düşmeye devam edeceği dile getiriliyor. Ancak bu noktada Bitcoin piyasa hakimiyetindeki bu geri çekilmenin ücret üzerinde her vakit aşağı yada yukarıya istikametli bir harekete yol açmadığını belirtmek gerekiyor. Altcoin Ücretlerine Yansıması Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşmesi ve altcoin’lerin hakimiyetindeki artış genel olarak altcoin’lerde yükseliş olarak açıklanır. Zira hem Bitcoin fiyatının sabit kalması hem de dominance’ın ger çekilmesi BTC’deki fonların tehlikesiz bir şekilde altcoin’lere geçtiği şeklinde değerlendiriliyor. Zati BTC ücreti şu anda hem konsolide oluyor hem altcoin fiyatlarında  gözle görülür artışlar yaşanıyor. Dolayısıyla bu vaziyeti altcoin ücretlerin üzerinde negatif bir tesir yaratması beklenmiyor.