Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri, Gümüşün Piyasa Değerine Yaklaştı!

Bitcoin (BTC) rallisi devam ederken, lider kripto para biriminin piyasa değeri altın gibi önde gelen geleneksel varlıkları yakalamak…

Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri, Gümüşün Piyasa Değerine Yaklaştı!

Bitcoin (BTC) rallisi devam ederken, lider kripto para biriminin piyasa değeri altın gibi önde gelen geleneksel varlıkları yakalamak için ivme kazanıyor gibi görünüyor. Bitcoin Piyasa Hacmi Bitcoin’in piyasa değeri şu anda yaklaşık olarak 1.07 trilyon dolar değerinde ve altının piyasa değeri de 10.9 trilyon dolar değerinde bulunuyor. Dolayısıyla Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık olarak altının piyasa değerinin %9,8’ine ulaşmış durumda. Bu noktada lider kripto para biriminin piyasa değerinin ciddi bir yükseliş eğrisi çizdiğini ve bununla birlikte BTC fiyatının da artış ivmesinde olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bunlara ek olarak Apple’ın piyasa değeri şu anda 2,07 trilyon dolar ve gümüşün piyasa değeri 1,42 trilyon dolar. Dolayısıyla BTC piyasa değeri Apple’ın %53,8’ine ve gümüşün %76’sına ulaşmış durumda.

Bitcoin’deki yükselişin devam etmesi halinde BTC piyasa değeri gümüşün piyasa değerini geçebilir. Bitcoin, Altının Yerini Mi Alıyor? 2020 yılında koronavirüs pandemisi ile yaşanan ekonomik gerilemede altının bir hedge varlık olarak değerinin teste edildiği ve bazı altın yatırımlarının Bitcoin’i tercih etmeye başladığı görüldü. Bir yıl önce 13 Mart’ta yaşanan çöküşten sonra altın 2.000 doların üzerinde işlem görerek tarihi rekorunu kırdı ve sonrasında düşüş eğilimi başladı. Ancak Bitcoin o dönemde başlattı yükseliş hareketini hala sürdürüyor. Dolayısıyla pek çok isim bireylerin ve yatırımcıların altın yerine Bitcoin’e yönelmeye başladığını düşünüyor. Çünkü Bitcoin’in özellikle enflasyondan korunma aracı olarak altından daha iyi performans gösterdiği düşünülüyor. Buna ek olarak Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olarak dolar ve diğer geleneksel para birimlerinden de daha iyi olduğuna inanılıyor. Çünkü geleneksel para birimleri enflasyonist varlıklarken Bitcoin doğası gereği deflasyonist bir para birimidir.