Bitcoin (BTC) Önemli Bir Kırılma Noktasında: Tamam Mı, Devam Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in bir “tamam ya da devam” anında olduğu düşünülüyor. Teknik analizleri değerlendiren uzmanlar yaşanan…

Bitcoin (BTC) Önemli Bir Kırılma Noktasında: Tamam Mı, Devam Mı?

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in bir “tamam veyahut devam” hatıranda olduğu düşünülüyor. Teknik tahlilleri değerlendiren uzmanlar yaşanan son düşüş sonrasında Bitcoin’in tabir yerindeyse bir karar hatırana yaklaştığını dile getiriyor. Tamam Mı, Devam Mı? Yapılan izahlara göre Bitcoin (BTC), son 100 günde vasati ücretinin üzerine çıkmasına karşın hala 50 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görüyor. Böyle bir dinamik ise tipik olarak bir varlığın bir kırılma noktasına yaklaştığını gösteriyor.

Analistlere göre şayet Bitcoin 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine yükselemezse volatilitenin artacağından söz edilebilir. Bu vaziyette kırılma aşağı istikametli olabilir ve geçtiğimiz hafta görülen düşük düzeyler yine test edilebilir. Bunlara ek olarak analistler Bitcoin’in 64.900 dolar ile kendi rekorunu kırdıktan sonra sergilediği düzeltmenin 47.000 dolar bandında durmuş olmasının pozitif bir sinyal olarak değerlendirilebileceğini de dile getiriyor. Ayrı olarak BTC konusunda yapılan pozitif yorumların da ücret üzerinde tesiri olduğu ve kırılmanın yukarıya istikametli olma ihtimalini güçlendirdiği düşünülüyor. Bitcoin Fiyat Beklentileri Bunlara ek olarak Bitcoin ara ara pay senedi piyasası ile beraber hareket etse de vakit zaman bu korelasyonun bozulduğunu gördük. Ancak şu ana birtakım isimler bu korelasyonun yeniden sağlanacağını düşünüyor. 

Sözgelimi; CFRA Research’ün baş yatırım stratejisti Sam Stovall, hisse senedi piyasasında kazançların devam etmesi halinde Bitcoin’de kazançların devam edeceğini dile getiriyor. Bunlara ek olarak bilhassa son 1 senede Bitcoin’in enflasyondan savunma aracı olarak görüldüğü ve fiyat artışının arkasında bu etkenin büyük bir sevimsiz güç oluşturduğu düşünülüyor. Dolayısıyla aslında analistlere göre Bitcoin’in bir tamam mı devam mı hatıranda olduğu şu dönemde yukarıya istikametli grafiklerin devam etme ihtimalinin daha ağır bastığı dile getiriliyor.