Bitcoin (BTC) Olmasaydı, Altın Kaç Dolar Olurdu?

Lider kripto para birimi Bitcoin, sergilediği fiyat hareketi sayesinde ana akım medyada son zamanlarda gündem konusu oluyor. Ancak…

Bitcoin (BTC) Olmasaydı, Altın Kaç Dolar Olurdu?

Öncü kripto para birimi Bitcoin, sergilediği ücret hareketi sayesinde ana akım medyada günümüzde gündem konusu oluyor. Ancak bunların içinde CNBC’nin yaptığı bir izah bilhassa dikkat çekici bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Altın ve Bitcoin Her ne kadar yıllar süresince altın, enflasyondan savunmak isteyen yatırımcıların ve firmaların bir numaralı tercihi olsa da son 1 senedir Bitcoin, enflasyondan savunmak isteyen kişileri daha çok cezbediyor gibi görünüyor. Bununla beraber koronavirüs nedeniyle oluşan ekonomik kilitlenmeyi para basarak aşmak isteyen hükümetler karşısında altının da geçtiğimiz sene içinde değer kazandığını belirtmek gerekiyor. Ancak Bitcoin’in kazandığı değer ile karşılaştırıldığında altının kazancı oldukça ufak kalıyor. Bitcoin 2020 seneyin Şubat ayında takriben olarak 10.000 dolar bandında işlem görürken son zamanlarda 55.000 dolar düzeyinde işlem görüyor. Peki, Bitcoin hiç var olmasaydı altın ücreti son zamanlarda ne kadar olurdu? Bitcoin gibi rekabetçi bir varlık yokken altın BTC gibi veyahut BTC’den daha iyi performans sergileyebilir miydi?

Altın Kaç Dolar Olurdu? Altın sergilediği boğa piyasasının doruğunda onsu 2.000 doların üzerine çıktı. Yatırımcıların bu düzeylerden kar alması ile birlikte altın fiyatı düşmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre altından kar elde eden yatırımcılar, altında kalarak karlarını artmasını beklemek yerine Bitcoin yatırımı yapmaya başladı. Bir gün evvel CNBC’de yapılan bir açıklamaya göre, şayet Bitcoin olmasaydı altın 3.000 dolara kadar yükselebilirdi. Dolayısıyla Bitcoin’in varlığı, arzının hudutlu olması ve yatırımcıların altındaki anaparasını BTC’ye kaydırmaya başlaması değerli metalin 3.000 dolara yükselmesini engelledi. Dolayısıyla Bitcoin olmasaydı dahi altının BTC kadar büyük bir performans sergileme ihtimalinin olmadığı düşünülüyor.