Bitcoin (BTC) Dominance 2018 Yılından Sonra En Düşük Seviyesinde!

Aralık ayından bu yana devam eden Bitcoin rallisinin ardından analistler ve yatırımcılar düşen Bitcoin hakimiyetine (Bitcoin dominance) odaklanıyorlar.…

Bitcoin (BTC) Dominance 2018 Yılından Sonra En Düşük Seviyesinde!

Aralık ayından bu yana devam eden Bitcoin rallisinin hemen peşinden analistler ve yatırımcılar düşen Bitcoin hakimiyetine (Bitcoin dominance) odaklanıyorlar. Zira Bitcoin hakimiyetinin düşmesi, BTC ücretinin konsolide olması ile birleştiğinde bir altcoin sezonunun en ehemmiyetli sinyali olarak nitelendiriliyor. Bitcoin Dominance Düşüyor Ele geçirilen verilere göre Bitcoin’in hakimiyeti şu anda Ağustos 2018’den bu yana en düşük düzeyine geriledi ve psikolojik olarak ehemmiyetli bir düzey olan yüzde 50 seviyesinin altına düşmeye yaklaştı. 21 Nisan’da en büyük kripto para biriminin piyasa hissesi 7 Ağustos 2018’den bu yana ilk defa yüzde 50,7’ye dokundu. Böylelikle Bitcoin dominance Ocak doruğu olan yüzde 73 bandından yüzde 31 düşüş yaşamış oldu.

Bitcoin hakimiyeti düşerken, şayet BTC ücreti konsolide olursa başka bir deyişle ücret bir düşüş grafiğine girmezse altcoin’ler için bir rallinin başlayabileceği düşünülüyor. Bu noktada Bitcoin yükseliş eğilimindeyken de altcoin’lerin yukarıya istikametli grafik çizdiğini ancak bahsi geçen dominance’ın düşmesi halinde altcoin’lerin bahtının arttığını belirtmek gerekiyor. Altcoin Rallisi Şayet Bitcoin bir müddet konsolide olurken dominance yüzde 50 düzeyinin altına düşerse fonların altcoin birimlerine kaymaya başlayacağı düşünülüyor. Bu vaziyette piyasa hacmi itibariyle en büyük altcoin olan Ethereum’un (ETH) 3.000 dolara, piyasa hacmi itibariyle en büyük dördüncü kripto para birimi Ripple’ın (XRP) 3 dolara doğru harekete geçebileceği dile getiriliyor. Ayrı olarak analistler böyle bir vaziyette küçük hacimli kripto para birimlerinde, yüksek hacimli kripto para birimlerine mukayese et daha büyük artışların yaşanabileceğini de dile getiriyor.