Bitcoin Ağı Enerji Tüketimi Bilmecesinin Yanıtı Elon Musk Olabilir Mi?

Bitcoin, her türden ve farklı alanlardan uzmanları, şüphecileri ve eleştirmenleri üstüne çeken sürekli bir tartışma konusudur. Ekonomistler Bitcoin’e…

Bitcoin Ağı Enerji Tüketimi Bilmecesinin Yanıtı Elon Musk Olabilir Mi?

Bitcoin, her cinsten ve değişik alanlardan uzmanları, şüphecileri ve eleştirmenleri üzerine çeken sık sık bir münakaşa konusudur. Ekonomistler Bitcoin’e balon diyor, yatırımcılar fare zehiri diyor ve çevreciler yavaş yavaş gezegeni öldürdüğünü iddia ediyor. Energy FUD (korku, belirsizlik ve şüphe), çalışması için güç gerektiren karmaşık, proof-of-work düşünce birliği algoritması niçiniyle kripto para birimi için basit bir hedeftir fakat Bitcoin yatırımındaki oran olarak yeni bir rakama göre enerji FUD’sini dağıtmanın yanıtı Elon Musk’ta yatıyor

Ama niçin? Bitcoin Ağı Enerji Tüketimi Bilmecesi Bitcoin, Satoshi Nakamoto yönünden on yıldan daha uzun bir vakit evvel ilk kez tanıtıldığında, dünyada buna benzer diğer hiçbir şey yoktu. Bugün binlerce kripto para birimi, tümü Bitcoin ağı ile başlatılan orijinal Blockchain teknolojisinin bir biçimine dayanıyor. Satoshi, geçmişte dijital nakit pazara sürme girişimlerini engel olan çift harcama problemini çözmek, ağın kendisini ve varlıklarını merkezilikten uzak tutmak için proof-of-work algoritmasını projeye ekledi.

Öte yandan madencilik, enerjiyi bu sistemi çalışır halde tutmak için lüzumlu hesaplama kuvvetine dönüştürmenin yoğun bir prosedürüdür. Bitcoin ağı büyüdükçe, daha çok bilgi prosedür kuvveti ve bu amaçla onu geliştirmek için enerji gerekir. Ağ bundan sonra İsviçre ve Arjantin gibi ufak ülkelerden daha çok enerji tüketiyor ve büyüdükçe enerji isteği de artacak. Bitcoin’in benimsenmesinin son zamanlarda nerdeyse bir gecede yükselmesi çevrecilerin alarm haline geçmesine niçin oldu. Fakat bu göründüğü kadar kötü değil. Esasında bir CEO enerji FUD’sine net olarak yanıt olabilir. Enerji Korkusunun Yanıtı Musk’ta Mı? Elon Musk, istese de istemese de bundan sonra kripto ile eşanlamlı duruma geldi. Tesla ve Space X CEO’su yıllardır Twitter’da Bitcoin ve Dogecoin ile alakalı konuştu ve konuşmaya devam ediyor. Buna ek olarak Musk’ın CEO’su bulunduğu Tesla geçen zamanlarda mühim bir BTC satın alımını belirtti ve enerji tasarrufu merkezli şirket, şu anda kurumsal hazine stratejilerinin bir parçası olarak kripto para birimini bir yatırım olarak tercih etti. Bitcoin bölümünde tanınmış bir isim olan Anthony Scaramucci, Musk’ın kripto sektörünü çevreleyen ve devam eden enerji korkusu ile alakalı rastgele bir iddiaya en iyi yanıt bulunduğunu söylüyor.

Scaramucci, hiçbir canlı insanın gezegeni iklim değişikliğine karşı güvenliğini sağlamak için Musk’tan çoğunu yapmadığını iddia ediyor ve etrafa bu kadar zararlı bir şeyi destekleyeceği fikrinin saçma bulunduğunu ifade ediyor. Bunun yerine Musk’ın geleceği değişik bir bakış açısıyla gördüğünü ve yenilenebilir enerjilerin Bitcoin’in devam etmesini gerçekleştiren sahip olunan etrafa zararlı madencilik vakitlerinin konumunu alacağını belirtiyor.