Bitcoin 2021’de büyük duyuru geldi: El Salvador’dan Bitcoin adımı

Bitcoin 2021’in ikinci gününde beklenen büyük duyuru geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal para haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğini açıkladı. Bukele, Miami’de düzenlenen konferansa bir video aracılığıyla şu mesajı gönderdi: “Önümüzdeki hafta, Bitcoin’i El Salvador’da yasal para birimi haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğim. Kısa vadede bu kararın istihdama …

Bitcoin 2021’de büyük duyuru geldi: El Salvador’dan Bitcoin adımı

Bitcoin 2021’in ikinci gününde beklenen büyük ilan geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i legal para haline getirecek bir yasa tasarısını Kurultay’ye göndereceğini izah etti. Bukele, Miami’de tertip eden konferansa bir video aracılığıyla şu iletisi gönderdi: “Önümüzdeki hafta, Bitcoin’i El Salvador’da yasal para birimi haline getirecek bir yasa tasarısını Kurultay’ye göndereceğim. Kısa vadede bu kararın istihdama pozitif yansımaları olacak ve binlerce kişiye finansal ulaşım sağlamaya yardım edecek.” Bukele, bu iletinin öncesinde ise şöyle konuştu: “Büyük fikirler güzeldir ve son derece güçlüdür. Ama, her güzel şey gibi kırılgan olabilirler. Küçükken hep gelecek konusunda hayaller kurardık ve muhtemel ihtimaller için heyecanlanırdık.

Ayrı olarak, gelecek için heyecanlanır ve parçası olmak için can atardık. Lakin, şimdi gelecek konuşulduğunda aklımıza gelenler abuhava tehlikesi, açlık, kargaşa… Geleceği kendimizin oluşturduğu fikrinden uzaklaşmaya başladık. Biz, insanlık olarak, hayal ettiğimiz her şeyi gerçekliğe kavuşturabiliriz. Bu, bizi diğer canlılardan ayıran en büyük fark. Buradan yola çıkarak El Salvador’u geleceğe dahil edeceğiz. Bizi biz yapan yapıtaşlarından bir tanesi de tarihten ve dünyadan bize en uygun fikirleri duyarlı bir şekilde yaşantımıza katabilmemizdir. Bitcoin’in bu fikirlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum.” Bukele, konuşmasında ayrı olarak merkez bankalarına da değindi ve merkez bankalarının kararlarının El Salvador’un ekonomik istikrarına zarar verebileceğini söyledi: “Merkez bankaları, gittikçe El Salvador’un ekonomik istikrarına zarar verebilecek eylemlerde bulunuyor. Merkez bankalarının bu negatif tesirini azaltmak için rastgele bir merkez bankası tarafından kontrol edilemeyen arza sahip bir dijital para biriminin dolaşımına olanak tanınması ihtiyaç duyulan hale geliyor.” Şimdi, giderek diğer ülkelerin de El Salvador örneğinden hareketle benzer adımlar atıp atmayacağı merakla bekleniyor.