Biden yönetimi, 3 trilyon dolarlık yeni bir harcama planı hazırlığında

Biden yönetimindeki ekonomi danışmanlarının ekonomiyi güçlendirmek için kısmen varlıklı bireyler ve şirketler üzerindeki vergi artışlarıyla finanse edilecek 3 trilyon dolarlık yeni bir harcama planı hazırlığında olduğu söyleniyor. New York Times ve Washington Post tarafından bildirildiğine göre, Biden’ın danışmanlarının öneriyi bu hafta sunmaları bekleniyor. Times, söz konusu harcama planının ekonomiyi canlandırma, altyapıyı iyileştirme, karbon emisyonlarını en …

Biden yönetimi, 3 trilyon dolarlık yeni bir harcama planı hazırlığında

Biden yönetimindeki ekonomi danışmanlarının ekonomiyi sağlamlaştırmak için kısmen zengin bireyler ve şirketler üzerindeki vergi artışlarıyla finanse edilecek 3 trilyon dolarlık yeni bir harcama planı hazırlığında bulunduğu söyleniyor. New York Times ve Washington Post yönünden bildirildiğine göre, Biden’ın danışmanlarının teklifi bu hafta sunmaları bekleniyor.

Times, söz hususu harcama planının ekonomiyi canlandırma, altyapıyı iyileştirme, karbon emisyonlarını en aza indirme ve eşitsizliği azaltma çabalarına ayrılacağını yazdı. Yollar, köprüler, elektrikli araçlar, 5G ve daha çoğu için aşağı yukarı 1 trilyon dolar harcama yapılması hedefleniyor. Ek olarak kadınların işgücüne katılımını artırmaya yönelik çalışmalar ve okul evveli eğitim dahil olmak üzere başka alanlara da mühim harcamalar öngörülüyor. Biden, şimdilik geçen haftalarda 1.9 trilyon dolarlık büyük bir teşvik paketine imzayı atarak yürürlüğe koymuştu. Teşvik paketleri ve yeni harcama planları ile çoğalan para arzının Bitcoin’i deflasyonist bir varlık manasında öne çıkarabileceği değerlendiriliyor.