Balina Cüzdanları Hala Bitcoin Biriktirmeye Devam Ediyor Mu?

Balinaların elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) miktarı, Tesla’nın Şubat 2021’in başlarında kripto para birimi sektörüne girişini açıklamasının ardından yaklaşık…

Balina Cüzdanları Hala Bitcoin Biriktirmeye Devam Ediyor Mu?

Balinaların elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) miktarı, Tesla’nın Şubat 2021’in başlarında kripto para birimi sektörüne girişini izahının hemen peşinden takriben yüzde 14 arttı. Balinalar Birikime Devam Ediyor Onchain analitik platformu Glassnode’un en son verileri, en az 100 BTC ve en fazla 1.000 BTC tutan cüzdanlara takriben olarak 19,5 milyar dolar değerinde Bitcoin girişi olduğunu gösteriyor. Mevduatlar, Tesla’nın Ocak ayında yaptığı izahların hemen hemen peşinden yükseldi. Ele geçirilen verilere göre, daha fazla büyük şirketin kripto para ekosistemine adım atacağı düşüncesi ile Bitcoin balinaları daha fazla satın alma yaptı. Hem bu alım baskısının hem de pozitif haberlerin tesiri ile Bitcoin 64.900 dolar ile kendi rekorunu belirlemiş oldu. Diğer taraftan şirketler ve diğer müesseseler arasında Bitcoin’in benimsenme beklentileri, kripto para biriminin deflasyonist yapısı hasebiyle patladı.

Bir hayli spekülatör Bitcoin‘in, bilhassa tüm dünyada uygulanan para basma siyasetleri nedeniyle bir nevi sigorta olarak görüldüğünü ifade etti. Tesla, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu ilk çeyrek izahında, 1.5 milyar dolarlık kullanılmayan nakit rezervini kullanarak Bitcoin satın almak istediğini belirterek, elektrikli otomobil üreticisinin potansiyel dolar devalüasyon rizikolarını dengelemek istediğini ima etti. Glassnode ise 100-1.000 BTC bulunduran cüzdan sayısının Tesla’nın izahından önce sabit olduğunu ancak ondan sonra dramatik bir şekilde yükseldiğini gösterdi. Daha Büyük Balinalar Satıyor Bununla beraber 1.000-10.000 adet arasında BTC bulunduran büyük balina adreslerinin sayısında küçük bir düşüş yaşandı. Tesla’nın izahından sonra bu cüzdanlar bulunan BTC miktarı 455.000 BTC’den 410.000 BTC’ye düştü. Netice, daha büyük balinaların Tesla’nın ilanının hemen peşinden Bitcoin varlıklarını sattığını ortaya çıkardı.