Avrupa Parlamentosu, Kripto Suç Tazminat Fonu Oluşturmak İçin Dilekçe Verdi

Avrupa Parlamentosuna, kripto ile ilgili kurbanları tazmin etmek için bir planın uygulanmasını isteyen bir dilekçe sunuldu. 0421/2020 tarihli dilekçede belirtilen suçlar dolandırıcılık, korsanlık ve gasptır. Dilekçenin Yazarı Bitsane İddia Edilen Dolandırıcılık Davasındaki Mağdurları Temsil Ediyor Yazara göre, avukat Jonathan Levy, dilekçe bloktan bir [...]

Avrupa Parlamentosu, Kripto Suç Tazminat Fonu Oluşturmak İçin Dilekçe Verdi

Avrupa Parlamentosuna, kripto ile ilgili kurbanları tazmin etmek için bir planın uygulanmasını isteyen bir dilekçe sunuldu. 0421/2020 tarihli dilekçede belirtilen suçlar dolandırıcılık, korsanlık ve gasptır. Dilekçenin Yazarı Bitsane İddia Edilen Dolandırıcılık Davasında Mağdurları Temsil Ediyor Yazara göre, avukat Jonathan Levy, dilekçe bloktan kripto ile ilgili suç faaliyetlerinin “mağdurlarını tazmin etmek” için bir dizi düzenleyici plan uygulamasını istiyor. Şu ana kadar Avrupa Birliği'nde (AB) “doğrudan ilgili suç faaliyetlerinin kurbanlarını tazmin etmek için kripto varlık fonunun ayrılmadığını” belirtti. Avukat, kripto işlemlerinde "kurban süper fonuna" gidecek avro başına 0,0001'lik bir ücret uygulanmasını öneriyor. Dilekçeye göre, kripto ile ilgili suç mağdurları, AB içindeki ulusal mahkemelerdeki yasal işlemler gibi "kayıplarını farklı yollarla telafi etmeye çalıştılar". Bununla birlikte Levy, kripto işlemlerinin çok yargı yetkisine sahip doğası nedeniyle bu çözümlerin hiçbirinin başarılı olmadığını söylüyor.

Belge konuyu detaylandırmaya devam ediyor: Dilekçe sahibi [Levy], ne Komisyon'un ne de Avrupa Ombudsmanının bu konuda kendilerini yetkili ilan etmediklerini belirtiyor. Avrupa Parlamentosunu, dijital finansal hizmetler için gerçek bir tek pazar oluşturmaya yönelik AB stratejisinin bir parçası olarak kripto ile aktif suçların mağdurlarına yardım etmek için doğrudan harekete geçmeye çağırıyor. Levy, kripto alanında İrlandalı kripto borsası Bitsane tarafından yapıldığı iddia edilen bir çıkış dolandırıcılığının kurbanlarını temsil ettiği için biliniyor. Bu davadan, İrlandalı yetkililerin çalınan fonları takip etmek için nasıl "çok az şey başardığına veya hiçbir şey yapmadığına" bir örnek olarak atıfta bulundu. Avukat, çalınan kurban fonlarının 1 milyar dolar eşiğini aştığını iddia ediyor. Avrupa Komisyonu, 2020'de Kripto Dolandırıcılık Tazminat Fonu Oluşturulmasını Reddetti 0421/2020 dilekçesinin şu ana kadar 48 destekçisi var. Ayrıca statüsü, Avrupa Parlamentosu web sitesinde "destekçilerin kullanımına açık" olarak kalır. Ancak dilekçenin fizibilitesi hala şüpheli. 21 Ekim 2020'de , Avrupa Komisyonu'nun (EC) euro ücret kripto suç mağduru süper fon başına 0.0001 sent oluşturmaya karşı olduğunu bildirdi. Komisyon, kripto suçlarının çoğunun AB yargı yetkisi dışında gerçekleştiğini savundu. Ayrıca böyle bir fonu kurma ve yönetme yetkisine sahip olmadıklarını iddia ettiler.

Avrupa Parlamentosu'na sunulan dilekçe hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.