Altcoin Pazarına İlgi Duyuluyor mu?

Uyanmayı bekleyen yüzlerce altcoin, kripto para piyasasında yaşanan son gelişmelerin etkisiyle harekete geçebilecek mi? Bazı veriler, bitcoin’e olan ilginin genel olarak altcoinlere kaydığını gösteriyor. Gelin bu verileri tek tek inceleyelim. Bitcoin, ocak ayında 41 bin doları aşmayı başarırken ardından düzeltme görerek 28 bin dolara kadar geriledi. Elon Musk’ın bitcoin hakkındaki pozitif açıklamaları ise kripto paranın […]

Altcoin Pazarına İlgi Duyuluyor mu?

Uyanmayı bekleyen onlarca altcoin, kripto para piyasasında yaşanan son gelişmelerin tesiriyle harekete geçebilecek mi? Bir takım veriler, bitcoin’e olan alakanın genel olarak altcoinlere kaydığını gösteriyor. Gelin bu verileri tek tek inceleyelim. Bitcoin, ocak ayında 41 bin doları aşmayı muvaffak olurken hemen peşinden düzeltme görerek 28 bin dolara kadar geriledi. Elon Musk’ın bitcoin hakkındaki pozitif izahları ise kripto paranın bir miktar yukarıya istikametli hareket etmesine imkan tanıdı. Bunun yanı sıra, piyasa değeri itibariyle ikinci sırada bulunan ethereum, bitcoin’in yükselişine paralel olarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan bin 459 dolara çıkmayı muvaffak oldu. Google Trends’e göre bitcoin aramaları düşüşte Wall Street’te yaşanan GameStop olayı ve Dogecoin’in yükselişi, altcoin mevsimi suallerini beraberinde getirdi. Newsbtc, DOGE’nin altcoin mevsiminin fitilini ateşlemiş olduğunu iddia etti.

Bu iki gelişmenin hemen peşinden Google Trends verilerine göre AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yapılan ‘buy crypto’ (kripto al) aramaları, ‘buy bitcoin’ (bitcoin al) aramalarını büyük bir sıçramayla geride bıraktı. Türkiye’de de vaziyet pek değişik değil. ‘Kripto para al’ ve ‘bitcoin al’ aramaları Google’da karşılaştırıldığında neticenin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’dekine benzer olduğu görülüyor. ‘Kripto para al’ araması hemen hemen bitcoin’i geçmiş vaziyette. Türkiye’de son 30 gün içinde yapılan aramaların karşılaştırması. Kaynak Diğer veriler neler söylüyor? Altcoin mevsimi için sıklıkla izleyen bitcoin dominansı (BTC.D), bu sene en yüksek değerini 3 Ocak’ta 73 düzeyine eriştiğinde gördü ve akabinde dominans düşmeye devam etti. Mevcut BTC.D değeri 62. Altcoin yatırımcılarının göz attığı bir diğer data ise korku ve açgözlülük endeksi. Bu endeks, son bir ay içinde ani düşüşler görse de genel olarak 70 düzeyinin üzerinde izledi. Aktüel endeks değeri 76 (aşırı açgözlülük). Kaynak Bir takım tahminler, Çin yeni seneyin altcoinleri yükseltecek tesiri yaratabileceğini öne sürüyor. Bu sene 12 Şubat‘ta başlayacak olan Çin yeni senesi öncesinde Asya bölgesi yatırımcıları altcoin piyasasını harekete geçirebilir.