AB’nin finans kurumu, Blockchain’de tahvil çıkaracak

Avrupa Birliği’nin kredi ve borç verme kolu olarak da bilinen Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) blokzincir teknolojisi kullanarak dijital tahvil çıkarma çalışması yaptığı belirtildi. Satılması ve trade edilmesi plânlanan dijital tahvillerle ilgili olarak EIB; Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale gibi Avrupa Birliği’nin dev kurumlarını, fizibilite çalışması yapmakla görevlendirdi. Kurumlar, dijital tahvillerin blokzincir teknolojisi üzerinde …

AB’nin finans kurumu, Blockchain’de tahvil çıkaracak

Avrupa Birliği’nin kredi ve borç verme kolu olarak da tanınan Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) blokzincir teknolojisi kullanarak dijital tahvil çıkarma çalışması yaptığı belirtildi. Satılması ve trade edilmesi plânlanan dijital tahvillerle alakalı olarak EIB; Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale gibi Avrupa Birliği’nin dev kurumlarını, fizibilite çalışması gerçekleştirmeyle görevlendirdi. Kurumlar, dijital tahvillerin blokzincir teknolojisi üstünde nasıl ihraç edilebileceği konusu ile alakalı testler yapacaklar.

Bloomberg’in isimsiz bir kaynağına dayandırdığı haberine göre ilk yatırımcı toplantılarının 15 Nisan itibariyle başlaması ve haftalarca devam etmesi bekleniyor. Ön satış amacıyla ise şimdilik bir tarihin belirlenmediği belirtiliyor. Blokzincir üstünde dijital tahvil ihraç eden ilk merkez bankası EIB olmayacak. Geçen yıl Tayland Merkez Bankası da toplamda 1,6 milyar dolarlık devlet destekli tahvil uygulaması oluşturmuştu. Avrupa ve Almanya’nın emlak devi olarak tanınan ve Almanya Menkul Kıymetler Borsası’nda da listelenen Vonovia şirketi de Stellar blokzincirinde 20 milyon euroluk dijital tahvil çıkarmıştı.