ABD’nin vergi kurumu IRS, Kraken’den müşteri kayıtlarını istiyor

ABD’nin vergi kurumu IRS, bir başka kripto para borsasından daha müşteri kayıtlarını talep etti. Geçtiğimiz günlerde kripto para şirketi Circle’dan benzer bir talepte bulunan ve onun öncesinde Coinbase’den de müşteri kayıtlarını isteyen IRS, bu şirketlerin müşterilerinin vergi yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini tespit etmek istiyor. IRS, bu bilgileri borsalar veya şirketlerden doğrudan alamıyor. Öncesinde mahkemeden izin …

ABD’nin vergi kurumu IRS, Kraken’den müşteri kayıtlarını istiyor

ABD’nin vergi kurumu IRS, bir diğer kripto para borsasından daha müşteri kayıtlarını talep etti. Geçtiğimiz zamanlarda kripto para şirketi Circle’dan benzer bir talepte belirleme edilen ve onun evvel CoinBase’den de müşteri kayıtlarını isteyen IRS, bu şirketlerin müşterilerinin vergi yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini belirleme etmek istiyor. IRS, bu verileri borsalar ya da şirketlerden direk  alamıyor. Öncesinde mahkemeden izin gerekiyor. Adalet Bakanlığı’nın vergi birimi, bu hafta Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’ne mevzu ile ilgili dilekçe verdi. IRS yetkilisi Karen Cincotta, mahkemeye verilen dilekçede talebin 2016 ilâ 2020 aralığında prosedür yapan kullanıcılar için “federal gelir vergisi yükümlülüğünü tayin ve düzeltme” soruşturmasının bir parçası bulunduğunu belirtti.

Mahkeme ise bu talebi, “çok kapsamlı” bulunduğu gerekçesiyle daraltılmış bir kapsamla tekrar sunulmasını isteyerek geri çevirdi. Bundan sonra IRS’in talebini daha dar kapsamda 14 Nisan’a kadar tekrar iletmesi gerekecek. Mahkemeden onay gelirse IRS, en az 20 bin dolarlık prosedür yapmış olan kullanıcılar ile ilgili Kraken’dan bilgi alabilecek.