ABD’de dijital varlık çalışma grubu oluşturuluyor: Yasa tasarısı geçti

ABD Temsilciler Meclisi, “İnovasyonun önündeki engelleri kaldırın” adıyla da bilinen ve Mart ayında iki Cumhuriyetçi vekil tarafından sunulan, içinde dijital varlıklarla ilgili bazı bölümlerin de olduğu bir yasa tasarısını geçirdi. Bu yasa tasarısıyla beraber, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) temsilcileri bir dijital varlık çalışma grubu oluşturulacak ve …

ABD’de dijital varlık çalışma grubu oluşturuluyor: Yasa tasarısı geçti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi, “İnovasyonun önündeki engelleri kaldırın” isimiyle da bilinen ve Mart ayında iki Cumhuriyetçi vekil tarafından sunulan, içinde dijital varlıklarla alakalı birtakım bölümlerin de olduğu bir yasa tasarısını geçirdi.

Bu yasa tasarısıyla birlikte, Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) temsilcileri bir dijital varlık çalışma grubu oluşturulacak ve özel sektör ile regülasyon müesseseleri arasında daha kuvvetli bir iletişim kurularak inovatif teknolojilerin hayata daha güçlü ve güvenli şekilde adapte edilmesi sağlanacak. Çalışma grubunun kurulması için 90 günlük müddet bulunuyor. Yasa tasarısının dijital varlıklarla alakalı olan bölümü ise, bu tür varlıklar üzerinde SEC’nin ne vakit söz sahibi olması gerektiğinin, hangi vaziyetlerde bu yatırım araçlarının menkul değer sayılması gerektiğinin ve şayet emtia sayılacak ise, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun ne zaman ve hangi vaziyette karar mercii sayılacağının net şekilde belirlenmesini kapsıyor.

Çalışma grubunun içinde yalnızca hükumet yetkililerinin olmayacağı ve fintech, finans hizmetleri ile küçük işletme yöneticilerinin de gruba alınacağı, akademik araştırma yapan kişilerin de destek sağlayacağı belirtildi. “Sektörde ihtiyaç olan açıklık ve saydamlık için ilk adım” Tasarıyı meclise getiren isimlerden biri olan Cumhuriyetçi vekil Patrick McHenry konuyla alakalı yaptığı izahta, “Bu hamleyle beraber, sektörde artık ihtiyaç haline gelen açıklık ve şefaflık için regülatörlerimiz ve piyasa katılımcılarının birbirleriyle diyalog kurmaları yerine ilk adımımızı atıyoruz” diye konuştu.