ABD Temsilciler Meclisi, 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini onayladı

Bugün erken saatlerde 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti ve teklif, Senato’ya gönderildi. Senatörler, önümüzdeki hafta, salgın yardım planını değerlendirmeye başlayacaklar. Temsilciler Meclisi’nden geçen plan, çoğu kişiye 1400 dolarlık ödeme öngörüyor ve bakmakla yükümlü olunan kişi başına da aynı miktar verilecek. Bununla beraber, yıllık geliri 100 bin doların üzerinde olanlar yardım …

ABD Temsilciler Meclisi, 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini onayladı

Bugün erken saatlerde 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım tasarısı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi’nden geçti ve öneri, Senato’ya gönderildi. Senatörler, önümüzdeki hafta, salgın yardım tasarınını değerlendirmeye başlayacaklar. Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarı, çoğu kişiye 1400 dolarlık ödeme öngörüyor ve bakmakla yükümlü olunan kişi başına da aynı miktar verilecek. Bununla birlikte, senelik geliri 100 bin doların üzerinde olanlar yardım paketinden yararlanamayacak. Milyonlarca insanı işsizlik yardımı almaya uygun hâle getiren genişletilmiş programlarla beraber 29 Ağustos’a kadar haftalık 400 dolar işsizlik ödemesi yapılacak. Çocuk vergisi kredisi, çocuk başına 3.000 600 dolara kadar genişletiliyor.

Kovid-19 aşı dağıtımı için 20 milyar, test2 ve izleme için 50 milyar dolar ayrılıyor. Eyalet ve mahalli idareye 350 milyar dolarlık yardım öngörülüyor. Kira ödemelerinin karşılanması için 25 milyar dolar, K-12 okulları ve yüksek öğretim müesseselerine 170 milyar dolar yardım yapılması da tasarıda bulunuyor. Diğer taraftan Cumhuriyetçilerden yardım paketinin büyüklüğüne değin itirazlar geldi ve bu kadar büyük bir pakete ihtiyaç olmadığını müdafaa ettiler. Bilhassa direk ödemelerin kapsamı, eyalet ve yerel idare desteği ile okul finansmanını tenkit ettiler.