6 Trilyon Dolarlık Yeni Teşvik Bitcoin (BTC) İçin Ne Anlama Geliyor?

Edward Snowden, Biden yönetiminin bu hafta 6 trilyon dolarlık teşvik teklifi sunacağını söyledikten sonra bu durumun Bitcoin’i nasıl…

6 Trilyon Dolarlık Yeni Teşvik Bitcoin (BTC) İçin Ne Anlama Geliyor?

Edward Snowden, Biden idaresinin bu hafta 6 trilyon dolarlık teşvik önerisi sunacağını söyledikten sonra bu vaziyetin Bitcoin’i nasıl etkileyebileceği ile ilgili izahlarda bulundu. Bitcoin için İyi Olabilir Milli Güvenlik Ajansı’nde (NSA) daha önceki bir bilgisayar istihbarat danışmanı olan Edward Snowden, bir sefer daha dikkatleri bitcoin’e çekti. Snowden’in izahları, son günlerde Biden idaresinin Amerika’yı daha iyi bir hale getirmek için 6 trilyon dolarlık teşvik tedbirleri hakkındaki söylentilerin hemen peşinden geldi. Wall Street Journal, POTUS’un bu Cuma 2022 için devasa bütçe önerinini izah yolunda olduğunu bildirdi. Snowden konuyla alakalı yaptığı açıklamalarda, “Altı trilyon dolar mı? Bu, Bitcoin için iyi.” sözlerini kullandı.

Bu Snowden’ın Bitcoin‘den ilk söz edişi değil. Son senelerde Snowden öncü kripto para birimi ile ilgili sık sık izahlar yapıyor. Sözgelimi, 12 Mart 2020’de “Kara Perşembe” olarak adlandırılan piyasa çöküşünden sonra Snowden şunları söyledi: Bir müddettir ilk kez Bitcoin satın almak istediğimi hissettim. Bu düşüş çok fazla panik yarattı . Buna ek olarak Snowden Bitcoin hakkında negatif izahlar da yapmıştı. Mesela Snowden geçmişte, “Kripto para biriminin ciddi düzeyde zenginliğe dönüşmesinin en kötü yanı, iyi insanların duygusal olarak kendilerini ejderhalara dönüştürdüğüne şahit olmaktır.” sözlerini kullanmıştı. “İlk Parasız Para” Her ne kadar Snowden ara ara Bitcoin’i tenkit etse de önceden Bitcoin’i “ilk parasız para” olarak da tanımlamıştı. Ayrı olarak Snowden, Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi saklılık odaklı para birimlerinden de söz etmişti. Dolayısıyla aslında temelde Snowden’ın merkezsiz kripto paralara inanan biri olduğu kolayca dile getirilebilir. Bu noktada Snowden’ın defaatle kripto para birimlerinin, ananesel sistemler için bir tehdit olduğunu ifade ettiğini belirtmek gerekiyor.