2011’de Bitcoin ile baklava satan adam ilginç öyküsünü anlattı

Bitcoin'i erken dönemde keşfeden, BTC karşılığında Türk mutfağının en önemli ürünlerinden biri olan baklava satan hatta ev temizliği işi yapan, daha sonra kripto evreninin ünlü simalarıyla tanışıp sektörde işe giren George Mandrik müthiş hikayesini anlattı.

2011’de Bitcoin ile baklava satan adam ilginç öyküsünü anlattı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin New Hampshire eyaletinde yaşadığı 2011 seneninde para kazanmak için her şeyi yaptığını belirten George Mandrik, enteresan öyküsünü Stephan Livera’nın podcast’inde anlattı. Kirasını ve faturalarını ödemek için çok çalıştığını, hanelere temizliğe gitmenin yanı sıra internetten baklava sattığına da belirten George Mandrik, “Bitcoin’i bu şekilde duydum. Biri baklava ödemesi için Bitcoin önerdi. Tekliflen rakam 14 BTC’ydi” diye konuştu. (bugün 480 bin dolar) Bitcoin ile ödeme almaya başlayan Mandrik, daha sonra ise konu ile ilgili daha çok bilgi sahibi olduğunu ve “dolar karşısında savunmak için geliştirilen bir para” fikrinin kendisine mantıklı geldiğini, dolayısıyla ele geçirdiği BTC’leri tutmak için yollar aradığını söyledi. New Hampshire’da kendisi gibi çok fazla özgürlük yanlısı kişinin olduğunu belirten Mandrik, bu kişiler sayesinde daha çok Bitcoin ödemesi aldığını ve nihayetinde da Bitinstant kurucuları Gareth Nelson ve Charlie Shrem’in iş önerileriyle burada destek uzmanı olarak işe başladığını belirtti.

2013’te Blockchain.com’da işe başlayan Mandrik’le alakalı şirketin 11 Aralık 2013’teki Facebook paylaşımı ise şu şekilde: “Evet dedikodular doğru… blockchain.zendesk.com’da sizlere destek veren ve yardımcı olan Mandrik, 2 yıldır baklava satan Mandrik ile aynı kişi… Artık onun baklava sattığı günler bitti. Son paketlerini veriyor” Mandrik, Bitinstant ve Blockchain.info’da çalıştığı dönemde şu anda kripto evrenin en bilinen ve tanınmış kişi simaları olan Changpeng Zhao, Roger Ver, Charlie Shrem ve Andreas Antonopoulos’la da tanıştığını belirtiyor. Mandrik Mt. Gox’un çöküşünü de net şekilde anımsıyor: “‘Bitcoin’in yükselişi ve yükselişi’ isimli belgesel için film ekibinin yanımızda olduğu bir gündü. Her şeyin iyi gittiği, dorukta olduğu bir vakitti. Büroda çekimler sürüyordu. Sonra Mt. Gox’un çöküşü geldi. Charlie Shrem, büroda her işe koşuşturmaya çalışıyordu. Mark Karpeles çağrılarına cevaplamıyordu. Japonya’ya nasıl gideceğini tasarılamaya çalışıyordu. Hem çok ‘cool’ hem de çılgınca bir dönemdi” “Bitcoin’in 5 dolardan yukarıya çıkacağını kime düşünmüyordu” O dönem Bitcoin’in sert düşüş ve yükselişlerinin kimsenin umrunda olmadığını belirten Mandrik, “Sektörde çalışan kimse BTC’nin 5 doların üzerine çıkacağını düşünmüyordu. Herkes işini seviyordu. Dış dünyanın negatifliklerini ayı piyasasında dahi kimse umursamıyordu” diye konuştu. “Bitcoin sattığım için pişman değilim” Erken dönemde Bitcoin alan ve şu anki ücretten kat be kat ucuza satan kendisin gibi bir hayli insan olduğunu belirten Mandrik, kimsenin ucuza Bitcoin sattığı için üzülmemesi gerektiğini söyledi: “Kendimi de bu gruba katıyorum. Tabii ki çok fazla fırsat vardı. Kendimi perişan etmek istesem ben de kafamı duvarlara vururum, ‘Nasıl sattım’ diye…

Ancak ben de bu Bitcoin deneyinin bir parçasıydım. Bu işin içinde olmasaydım… Bilemiyorum… Açıkçası tek bir Bitcoin dahi sattığım için rastgele bir pişmanlığım yok”