11 Yıldır Uyuyan Cüzdan Uyandı: 5 Milyon Dolarlık BTC İşlemi Gerçekleşti!

Ortaya çıkan son bilgilere göre son 11 yıldır hiçbir hareket görülmeyen iki Bitcoin cüzdanından 100 BTC’lik işlem gerçekleşti.…

11 Yıldır Uyuyan Cüzdan Uyandı: 5 Milyon Dolarlık BTC İşlemi Gerçekleşti!

Ortaya çıkan son bilgilere göre son 11 senedir hiçbir hareket görülmeyen iki Bitcoin cüzdanından 100 BTC’lik işlem meydana geldi. Uyuyan Cüzdanlar Uyandı Bugün yapılan işlemlerden önce son altı ayda cüzdanlara yalnızca 0,00000547 BTC gönderimi olmuş ve takriben 11 sene önce gerçekleşen son işlemlerden bu yana hareket görülmemişti.

11 sene önce yapılan son işlemin ise 50 BTC’lik ödül alımı olduğu dile getiriliyor. 25 Şubat’ta gerçekleşen işlemler incelendiğinde her iki adresin de aynı kişiye ait olduğu anlaşıldı. İki bloğun ise 10 Haziran 2010’da sadece birkaç saat arayla çıkarıldığı dile getirildi. Bitcoin şu anda yaklaşık olarak 50.000 dolardan işlem görüyor ve bu da kripto para birimlerinin yaklaşık olarak 5 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Kripto para birimleri çıkarıldığında ise BTC ücreti yaklaşık 0,08 dolardı ve BTC’lerin değeri 11 yılda yaklaşık olarak 623 kat artmış oldu.

Bitcoin’ler Nereye Gönderildi?

Yapılan izahlara göre kripto paraların yaklaşık yarısı, 2011’den beri faaliyette olan ve Almanya merkezli eşler arası borsa Bitcoin.de’ye ait bir cüzdana taşındı. Şu an için kalan paralar yeni oluşturulan bir adreste duruyor. İşlemi çözümleme eden kişilere göre bu işlemin Satoshi Nakamoto’ya ait olma ihtimali çok düşük.

Bu İşlemler Neden Ehemmiyetli?

Bitcoin’i ilk benimseyen ve ilk işlem yapmaya başlayan kişiler, 11-12 yıl evvelki cüzdanlara ve adreslere sahip olan kişiler. Dolayısıyla bu kişilerin cüzdanlarında oldukça büyük miktarlarda kripto para bulunuyor olabilir. Zira o dönemde hem ücret çok düşüktü hem de BTC bu cüzdanların büyük çoğunluğunun madencilik ödülü aldığı düşünülüyor. Bu sebeple cüzdanlar birinde sadece bir defa alınmış 50 BTC’lik ödül bulunsa da dahi bu son zamanlarda 2.500.000 dolarlık Bitcoin manasına geliyor. Dolayısıyla yapılan işlemleri bilhassa bir satış işlemi ise piyasayı etkileme gücüne sahip olabilir.